Nárok na PPM pro nezaměstnanou na Úřadu práce

Otázka

Dobrý den, jsem nezaměstnaná od 30. 4. 2020. Před tím jsem pracovala celý rok od 1. 5. 2019 – 30. 4. 2020.

V lednu 2021, by mi měl vycházet začátek mateřské dovolené. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na PPM, když jsem otěhotněla v evidenci na ÚP?

Mám za to, že podmínku ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání asi určitě nesplňuji, protože mi zaměstnání skočilo už na konci dubna. Měla bych ale snad splňovat těch 270 dní. Ty mám za poslední dva roky určitě odpracované.

Chtěla bych si potvrdit, zda mám nebo nemám nárok na PPM. Celkově mám odpracováno už 7 roků. Nezaměstnaná na Úřadu práce, jsem po škole poprvé. Přijde mi tedy dost nefér, že bych kvůli tomu neměla mít nárok na mateřskou.

Vyřešeno
, , Lucie H. 3 roky 1 Odpověď 309 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud jste nyní delší dobu nezaměstnaná (vedená v evidenci Úřadu práce), tak byste na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), mohla mít nárok právě jen v případě, že by vám začátek PPM spadal ještě do ochranné doby.

  Ochranná doba je až 180 dní, od skončení zaměstnání. Pouze ale v případě, že při ukončení tohoto zaměstnání, jste již byla těhotná.

  Pokud jste v době, kdy vám skončilo poslední zaměstnání, ještě nebyla těhotná, pak zde taková ochranná doba není (je tam jen ochranná doba 7 dní od skončení zaměstnání, která platí i pro případný nárok a nemocenskou).

  Tj. nyní v lednu 2021, nárok na PPM mít nemůžete. To, že jste před tím pracovala dlouhou dobu (uvádíte 7 roků), bohužel nehraje žádnou roli. Rozhodují aktuální podmínky v současné době.

  I když ale nebudete mít nárok na PPM, vzniká vám určitě nárok na rodičovský příspěvek. U něj není podmínkou to, abyste byla před porodem nějakou minimální dobu zaměstnaná, apod.

  Na rodičovský příspěvek máte nárok od narození dítě. Aktuálně (v roce 2021), se jedná o částku 300 000 Kč na jedno dítě (nebo případně 450 000 Kč na dvojčata).

  Pokud nemáte nárok na PPM, tak si můžete rodičovský příspěvek zvolit do měsíční částky 10 000 Kč měsíčně. Na vyšší měsíční rodičovskou můžete mít nárok jen v případě, že v žádosti o RP, bude doložen příjem otce dítěte, který bude v dostatečné výši, pro možnost volby vyššího RP.

  Při částce 10 000 Kč měsíčně, byste mohla rodičovský příspěvek dostávat 30 měsíců (2,5 roku). Pokud byste chtěla být doma s dítětem delší dobu – třeba 3 roky (36 měsíců), pak byste si měla nastavit například 8400 Kč měsíčně nebo jinou částku.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď