Nárok na PPM – dlouhodobá práce v zahraničí

Otázka

Dobrý den, mám 2 otázky ohledně PPM.

1) 3 a půl roku jsem pracovala v zahraničí a odváděla tam všechna důležitá pojištění. 30. 11. 2019 jsem v zaměstnání skončila a v polovině prosince jsem se vrátila zpátky do ČR.

1. 2. 2020 jsem měla nastoupit do zaměstnání tady v ČR, ale nevzali mě kvůli zjištěnému těhotenství. Termín porodu mám 17. 8. 2020. Na úřadu práce mi bylo řečeno, že nemám nárok na žádnou finanční pomoc. Protože jsem byla v zahraničí déle než rok. Jsem tak od poloviny prosince 2019 závislá na pomoci rodičů. Chci se zeptat, zda mi vznikne nárok na PPM.

2) Změní se nějak situace, pokud bych si našla zaměstnání na HPP na dobu určitou, alespoň zbytek doby do porodu?

Předem moc děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Mia K. 4 roky 1 Odpověď 330 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Abyste v ČR měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) tak v době zahájení čerpání této dávky (6 – 8 týdnů před porodem) musíte splňovat určité podmínky.

  První důležitou podmínkou je to, že v posledních dvou letech jste byla účastníkem nemocenského pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dní. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel po dobu trvání vašeho pracovního poměru (OSVČ si ho mohou platit sami).

  Pokud jste poslední 3,5 roku v ČR nepracovala, tak tuto podmínku nesplňujete. To že nastoupíte třeba na pár měsíců do zaměstnání, na tom nic nezmění. Musela byste nyní v ČR pracovat nejméně 9 měsíců.

  Nemocenské pojištění se nedá doplatit nějak zpětně.

  Druhou podmínkou pro nárok pro PPM je pak to, že v době zahájení jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě. Tady by vám teoreticky nějaké zaměstnání pomohlo, ale to je „jedno“ protože není splněna základní podmínka doby účasti na nemocenském pojištění.

  Na PPM tedy nárok mít nebudete. Měl by vám vznikat nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte. Ten je ve výši 300 000 Kč při narození jednoho dítěte nebo 450 000 Kč při narození dvou dětí. Protože nemáte nárok na PPM, tak si můžete zvolit maximální výši RP do 10 000 Kč měsíčně (nebo případně nižší, pokud byste jej chtěla čerpat delší dobu).

  Také se můžete zkusit obrátit na úřady v zemi, kde jste pracovala. Je možné, že na základě odváděného pojištění vám v dané zemi, vzniká nárok na nějakou obdobnou dávku, jako je naše PPM.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď