Nárok na PPM během nemocenské (rizikové těhotenství)

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda máme nárok na PPM.

Manželka otěhotněla a 11. 11. 2019 šla na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství (zůstane asi až do porodu).

Předpokládaný termín porodu je 17. 7. 2020. U současného zaměstnavatele jí končí smlouva k 31. 3. 2020 a pracuje zde cca 4 roky (těch 270 dní splňujeme, ale nevíme jak s tím zbytkem)

Děkujeme za odpověď

Vyřešeno
, František D. 4 roky 1 Odpověď 270 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Aby měla manželka nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství, PPM), musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

  Do těchto 270 dní se započítá celá doba, po kterou byla zaměstnána. Tedy včetně doby, kdy je vaše manželka v pracovní neschopnosti. Podstatné je tady to, že je zaměstnána.

  Po skončení pracovního poměru na dobu určitou jí nárok na nemocenské dávky nezaniká. I nadále tedy bude v pracovní neschopnosti – zřejmě až do porodu a bude dále dostávat nemocenské dávky.

  Druhou podmínkou pro nárok na PPM, je to že je žena v době před porodem, kdy se podává žádost o PPM (v době 6 – 8 týdnů před termínem porodu), stále zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění). To by u vaší ženy neplatilo.

  Je zde ale druhá věc. Po skončení zaměstnání by vaše žena byla v ochranné době. Ta má až 180 dní.

  Protože by k zahájení PPM mělo dojít ještě během těchto 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti), pak má nárok na PPM stejně jako v případě, kdy by ještě byla zaměstnána.

  Takže nemusíte mít žádné obavy, vaše žena by i přesto, že jí končí pracovní poměr, měla mít nárok na PPM. Její výše by se pak odvíjela z příjmu, který měla v zaměstnání před nástupem na nemocenskou.

  Výše její nemocenské nemá na výši PPM žádný vliv. Po skončení PPM pak bude vaše žena dostávat rodičovský příspěvek. Tam už to, jestli je nebo není zaměstnána, nehraje žádnou roli.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď