Nárok na OČR od 14. 10. 2020 pro starší dítě nad 10 roků

Otázka

Dobrý den,

Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na OČR, když jsou od 14. 10. 2020 zavřené školy.

Četla jsem, že na OČR je nárok jen u mladších dětí do 10 roků. Jak ale někdo může předpokládat, že 10ti leté dítě zůstane samo doma, zvládne si zapnout počítač a nastavit vše na online výuku. Pak si zvládne ohřát oběd a všechno ostatní? Vždyť to je přece nesmysl?

Chápu, kdyby to nechali, jak to bylo na jaře. To byl nárok na OČR až do 13 roků. Ve 13 letech se už dítě +/- zvládne samo o sebe postarat. Když ale nechám syna doma (měl 10 roků před měsícem), tak vím, že se o sebe postarat nedokáže. Možná doma sám vydrží, ale určitě se nezvládne sám připojit na video vyučování a vše ostatní.

Zajímalo by mě, co teď mám dělat.

Vyřešeno
, Pavla Č 4 roky 1 Odpověď 3735 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Máte určitě pravdu v tom, že aktuální situace je pro rodiče menších dětí poměrně složitá. Celé to asi vyplývá z toho, že vláda (v čele s premiérem Babišem), dlouhou dobu nepřipouštěla vůbec žádnou možnost, že by se během podzimu 2020 zavíral i první stupeň základních škol.

  Během léta nebo začátku podzimu, zaznělo v médiích několik velmi silných prohlášení, že školy se určitě zavírat nebudou (a pokud, tak jenom lokálně, jen konkrétní školy nebo třídy).

  I nyní vláda (ústy ministra školství) tvrdí, že aktuální uzavření škol (do 14. 10. 2020) je pouze dočasné. Fakticky by se mělo jednat jen o 8 pracovních dní (od 26. 10. 2020 mají mít děti prodloužené podzimní prázdniny).

  Podle aktuálně platných podmínek, je na ošetřovné (OČR) z důvodu zavřené školy, nárok pouze u dětí, které jsou mladší než 10 roků. Tj. dítě musí mít v době zahájení OČR méně než 10 roků, jinak na ošetřovné není nárok.

  Je sice pravda, že vláda nyní řeší změnu podmínek pro ošetřovné. Ty ale musí ještě schválit parlament a senát (v parlamentu by se změny u ošetřovného měly řešit 20. 10. 2020).

  Ale ani uvažovaný vládní návrh nepočítá s tím, že by se u ošetřovného měnila věková hranice. U běžných dětí tak bude nárok jen u mladších než 10 roků – viz. návrh krizového ošetřovného na MPSV.cz:

  Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče o

  • dítě mladší 10 let,
  • nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku
  • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení
  • děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

  Je sice možné, že vláda ve svém návrhu ještě provede nějaké změny (nebo změny provedou poslanci při schvalování), ale spoléhat se na to nedá.

  Aktuálně můžete případně zkusit požádat zaměstnavatele o možnost práce na home-office (pokud to tedy povaha vašeho zaměstnání vůbec umožňuje). Nebo jedině čerpat placené volno (dovolenou) nebo neplacené volno (na to byste případně měla mít nárok).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď