Nárok na OČR na Úřadu práce během koronaviru

Otázka

Dobrý den,

Jsem momentálně nezaměstnaná a jsem na Úřadu práce a beru podporu v nezaměstnanosti. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na OČR na Úřadu práce?

Vzhledem k tomu, že se teď už zase začínají zavírat školy kvůli koronaviru, tak je dost velké riziko, že budu mít děti doma, a tak bych ani nemohla nastoupit do práce.

Takže bych chtěla vědět, jestli mám nárok na ošetřovné, tak jako na jaře, když byly zavřené školy?

Děkuji za informace

Vyřešeno
, Martina K. 3 roky 1 Odpověď 1025 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Na ošetřovné vám může vzniknout nárok jen v případě, že jste zaměstnaná. Pokud jste nezaměstnaná (na Úřadu práce), nebo třeba pokud podnikáte jako OSVČ, tak na ošetřovné nárok nemáte.

  V době, kdy jste nezaměstnaná, tak za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění (to za vás obvykle odvádí zaměstnavatel), takže vám nevzniká nárok na žádné nemocenské dávky.

  Nemáte tedy nárok ani na placenou neschopenku (nemocenské dávky), pokud byste onemocněla vy sama. Stejně tak není nárok ani na ošetřovné (nebo jiné nemocenské dávky).

  Na rozdíl od nemocenských dávek, na které je případně nárok, i když jste nezaměstnaná, pokud onemocníte do 7 dní od skončení pracovního poměru, u ošetřovného není žádná ochranná doba.

  Pokud dojde ke vzniku potřeby ošetřování dítěte (nebo jiného člena rodiny), až po ukončení pracovního poměru, pak vám nárok na OČR nikdy nevznikne.

  Trochu něco jiného by bylo, kdybyste OČR začala čerpat a došlo k ukončení pracovního poměru. Pak by vám ukončením zaměstnání nárok na ošetřovné nezanikl. Měla byste na OČR nárok po celou podpůrčí dobu. Část doby byste tak mohla OČR čerpat i jinako nezaměstnaná (to je ale poměrně málo časté).

  Na ošetřovné je za běžných podmínek nárok po dobu 9 kalendářních dní (nebo 16 dní, pokud jste samoživitelka).

  Na jaře bylo ošetřovné v souvislosti s epidemií prodlouženo na delší dobu (do března 2020 do června 2020). Aktuálně (na podzim 2020) vláda navrhuje další prodloužení ošetřovného (opět po celou dobu, co by případně byly uzavřené školy).

  Ve vašem případě, pokud jste ale nyní nezaměstnaná, ale na ošetřovné nárok mít nemůžete (bez ohledu na to, jak dlouho už jste nezaměstnaná). Na ošetřovné můžete mít nárok, jenom během zaměstnání (počátek do doby OČR, musí spadat do doby, kdy jste zaměstnaná).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď