Nárok na mateřskou – končí smlouva na dobu určitou

Otázka

Dobrý den, jsem zaměstnaná od 1. 1. 2020 na dobu určitou a smlouva končí 31. 5. 2020, doktor mě chce poslat už příštím týdnem na rizikové těhotenství.

Budu mít nárok na mateřskou, i když nemám ve firmě odpracováno 9 měsíců?

Chci se informovat, na co budu mít nárok, když mě nyní pošle na rizikové těhotenství.

Děkuji

Vyřešeno
, Jiřina K. 4 roky 1 Odpověď 890 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Abyste měla nárok na mateřskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněny určité podmínky. Mezi ty nejdůležitější patří například to, že v posledních dvou letech splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní.

  Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel po dobu trvání vašeho pracovního poměru. Započítávají se vám tedy všechny dny od 1. 1. 2020 do 31. 5. 2020. Tedy 151 dní.

  Záleží tedy především na to, jestli jste před aktuálním zaměstnáním pracovala někde jinde. Pokud by vám v době narození dítěte do období posledních dvou let spadalo ještě nějaké jiné zaměstnání, tak byste nárok mít mohla.

  Nebo případně pokud byste nyní nastoupila ještě do nějakého jiného zaměstnání a až poté zahájila rizikové těhotenství, pak byste také nárok mít mohla.

  Pokud je ale vaše jediná účast na nemocenském pojištění oněch 150 dní, tak nárok na mateřskou (PPM) určitě mít nebudete.

  V takovém případě byste mohla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství až do porodu (pracovní neschopnost ale musí být zahájena ještě během trvání pracovního poměru, nebo nejpozději do 7 dní od jeho skončení). Dostávala byste nemocenské dávky.

  Po narození dítěte pak máte nárok na rodičovský příspěvek 300 000 Kč. Jeho výši byste si mohla zvolit do částky maximálně 10 000 Kč.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď