Může mi exekutor zabavit celý důchod?

Otázka

Dobrý den,

Měl jsem jednu nebankovní půjčku, kterou jsem ale nesplácel, a teď po mě vymáhá peníze exekutor. Jedná se asi o 30 000 Kč a exekutor po mě chce, abych mu okamžitě zaplatil celou částku, jinak mi prý nechá zabavit celý důchod.

Jsem ve starobním důchodu a dostávám necelých 14 tisíc korun. Jinak nemám žádné příjmy.
To mi opravdu může exekutor zabavit celý důchod a nenechá mi alespoň nějaké životní minimum?

Děkuji za pomoc!

Vyřešeno
, Vlastimil H. 3 roky 1 Odpověď 1627 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  V případě exekuce platí, že exekutor vám určitě nikdy nemůže zabavit celý váš příjem. Jak při exekuci na příjem (důchod), tak i případně při exekuci na účet v bance, nebo při exekuci kdy dochází k zabavení majetku, jsou v zákoně určité nezabavitelné částky (nebo okruh nezabavitelných předmětů), které vám exekutor musí ponechat.

  Pokud by vám exekutor nařídil exekuci na důchod, pak máte nárok na nezabavitelné minimum a dále i na část (dvě třetiny) z toho, co zbyde z důchodu po odečtení nezabavitelné částky.

  Píšete, že pohledávka vznikla jako následek neuhrazené nebankovní půjčky. Taková pohledávka by měla spadat mezi nepřednostní exekuce, u kterých může exekutor dostat pouze jednu třetinu ze zbytku příjmu.

  Pokud byste měl starobní důchod ve výši 14000 Kč, a současně žil sám (neměl manželku a děti, vůči kterým byste měl vyživovací povinnost), pak by vám exekutor mohl zabavit částku 2076 Kč a vám by muselo zůstat 11 924 Kč.

  To je dáno tím, že základní nezabavitelné minimum je 7771,50 Kč. Pokud byste měl manželku, pak by se nezabavitelná částka zvyšovala ještě o 2590,50 Kč. Nezabavitelné minimum se naposledy zvyšovalo od 1. 7. 2020. Dá se očekávat, že k dalšímu (drobnému) zvýšení dojde od 1. 1. 2021.

  Pokud byste měl manželku, pak by vám exekutor mohl zabavit jenom 1212 Kč a vám by zůstalo 12 788 Kč. Pro další možnosti výpočtu můžete použít například tuto kalkulačku. Jen tam namísto čisté mzdy zadávejte, kolik je přesně váš důchod (výpočet exekuce na důchod a na plat je úplně stejný, jako výpočet exekuce na důchod).

  Pokud by vám exekutor nařídil i exekuci na účet, kam vám chodí důchod, pak by vaše situace byla o něco složitější.

  V případě exekuce na účet v bance je sice také stanoveno nezabavitelné minimum. Na to máte ale nárok jenom jednorázově.

  Za běžných podmínek je nezabavitelné minimum při exekuci na účet ve výši 7720 Kč (dvojnásobek životního minima – to se zvyšovalo 1.4.2020).

  Nyní (do konce roku 2020) je nezabavitelné minimum při exekuci na účet dočasně zvýšeno (kvůli epidemii koronaviru) na dvojnásobek – což je 15 440 Kč (tedy fakticky čtyřnásobek životního minima).

  Na výběr z bankovního účtu při exekuci, máte ale nárok jenom jednou, po celou dobu trvání exekuce.

  Pokud by vám exekutor nechal zablokovat účet v bance, tak peníze dostanete jenom jednou. Pak by bylo potřeba se buď obrátit na ČSSZ, která vyplácí důchody, aby vám důchod neposílali na účet, ale třeba složenkou na poštu. Nebo se obrátit na exekutora, a požadovat částečné zastavení exekuce pro nepřípustnost – exekutor vám musí ponechat alespoň nezabavitelnou část důchodu.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď