Může jít manžel na mateřskou a pobírat PPM na druhé dítě?

Otázka

Dobrý den, prosím Vás o radu.

jsem na RD s dcerou 2 roky a v březnu 2021, se nám narodí další dítě. Bohužel, letos v létě, v době pobírání RD, se zaměstnavatel dostal do likvidace a já dostala výpověď.

Tudíž předpokládám, že teď nebudu mít nárok na PPM na druhé dítě.

Může jít, v tomto případě, manžel na mateřskou od 7. týdne dítěte (tedy někdy na konci dubna 2021), když jsem nezaměstnaná? A pobírat PPM místo mě? A nadále si přivydělávat?

Nebo musím zůstat od začátku na rodičovské jen já?

Děkuji za radu

Vyřešeno
, , Jana N. 3 roky 1 Odpověď 971 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud váš pracovní poměr skončil (zanikl), v průběhu rodičovské dovolené, pak jste aktuálně nezaměstnaná. Na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) na druhé dítě, vám opravdu nevzniká nárok.

  Váš manžel, může být na mateřské dovolené, po narození druhého dítěte a čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Za předpokladu, že splňuje příslušné podmínky pro nárok na PPM. I pro muže, který by si chtěl požádat o „mateřskou“, platí obdobné podmínky, jako pro ženu.

  Tj. minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední dva roky. A také být v době začátku mateřské (od začátku 7 týdne po porodu), zaměstnaný (účastník nemocenského pojištění).

  Nebo být alespoň v ochranné době. Ta je pro muže ale jen 7 dní od skončení zaměstnání (účasti na nemocenském pojištění). U žen je to až 180 dní.

  Pokud jsou podmínky splněny, tak si manžel může v zaměstnání nahlásit mateřskou dovolenou od začátku 7 týdne po porodu (nebo může jít ještě před tím, na týdenní otcovskou dovolenou, ta je placená stejně, jako PPM).

  Současně s tím, by vyplnil příslušnou žádost o PPM (v ní s vámi uzavře dohodu o svěření dítěte do péče). Na základě toho pak bude dostávat peněžitou pomoc v mateřství po dobu 22 týdnů. Během doby, kdy bude dostávat „mateřskou“, ale nesmí pracovat ve stejném zaměstnání.

  Protože je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena na základě nemocenského pojištění, tak je to trochu podobné, jako u nemocenských dávek při neschopence. Také není možné brát nemocenskou a při tom dále pracovat ve stejném zaměstnání a dostávat výplatu.

  Během mateřské, ale váš manžel nemá žádné omezení. Ve výsledku ani nemusí pečovat o dítě (to případně zajistíte vy). Takže může pracovat na nějaké brigádě, například formou práce na DPP nebo DPČ.

  Může případně pracovat i pro stejného zaměstnavatele. Tam by se to jenom muselo ošetřit tak, aby měl na dobu mateřské uzavřenou jinou pracovní smlouvu, na jinou pracovní činnosti.

  Vy, po dobu, kdy vás manžel bude na mateřské, budete „jenom“ nezaměstnaná. Můžete si zajít na Úřad práce, a budete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

  Podpora sice po rodičovské není moc vysoká (za první dva měsíce je to jen něco málo přes 5000 Kč, a následně ještě méně). Ale každá koruna se může hodit. A navíc za vás Úřad práce bude platit i zdravotní pojištění.

  Po skončení manželovy mateřské na druhé dítě, byste si vyřídila na Úřadu práce rodičovský příspěvek (resp. je to lepší začít řešit cca měsíc před koncem mateřské). A pak byste zase byla doma s dětmi vy a pobírala rodičovský příspěvek.

  Na ten budete mít určitě nárok a budete si moci zvolit jeho měsíční výši, na základě příjmů vašeho manžela.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď