Musím se přihlásit na Úřad práce po skončení zaměstnání?

Otázka

Dobrý den,

Současný pracovní poměr mi končí k 31. 12. 2020. V nové práci jsem ale domluvená, že tam nastoupím od 11. 1. 2021.

Chtěla jsem se zeptat, jestli i tak musím chodit na Úřad práce, abych si nemusela sama platit zdravotní pojištění? Nebo je tam nějaký limit, pár dní, kvůli kterým bych se nemusela hlásit na pracovní úřad?

Vím, že bych po skončení zaměstnání měla jít na ÚP do 3 dnů, ale připadá mi to hloupé, když budu zase za pár dní zaměstnaná.

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Monika L. 3 roky 1 Odpověď 893 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Co se týká placení zdravotního pojištění, tak na Úřad práce určitě chodit nemusíte. Zvláště pokud se jedná jen o takto krátkou dobu.

  Povinnost platit zdravotní pojištění, by vám vznikla až v případě, že by za vás za celý kalendářní měsíc, nezaplatil zdravotní pojištění nikdo jiný.

  Pak byste si musela zdravotní pojištění zaplatit sama. Minimální zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů, je v roce 2021 ve výši 2 052 Kč měsíčně.

  Pokud za vás alespoň za část měsíce odvede zdravotní pojištění někdo jiný, tak nic řešit nemusíte. Tím, že plánujete nastoupit do zaměstnání od 11. 1. 2021, tak by za vás zdravotní pojištění za leden zaplatil nový zaměstnavatel.

  To, že od skončení zaměstnání, do nástupu do nového, budete 10 dní doma, nehraje pro zdravotní pojištění žádnou roli. To se neplatí za konkrétní dny.

  Chodit na Úřad práce by pro vás mělo smysl, jen pokud byste chtěla uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Na tu byste měla mít nárok od skončení zaměstnání, do začátku nového. Tj. za 10 dní, což je jedna třetina měsíce.

  Nevím, kolik by vám to vycházelo, ale myslím, že to nemusí být úplně zanedbatelná částka. Takže je to na vašem zvážení.

  Pokud byste chtěla uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak je potřeba na Úřad práce zajít do 3 pracovních dní. Tak, aby vám začátek evidence na Úřadu práce, přímo navazoval na ukončené zaměstnání (pokud byste na ÚP šla později, než do 3 dnů, tak by vám to již nemuselo navazovat).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď