Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Pobírání nemocenských dávek a rodičovského příspěvku se sice vzájemně  úplně nevylučuje, ale musí být splněny všechny podmínky.

  Je to tak, že na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě. O dítě ale nemusíte pečovat sama, pouze musíte pro dítě zajistit adekvátní péči. Takže když byste třeba chodila do práce a o dítě se starala třeba babička, i tak máte nárok na rodičovský příspěvek.

  Je ale otázka jak to nyní máte ve vztahu k zaměstnání. Pokud jste zaměstnána a v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou (ta je maximálně do 3 roků dítěte), tak vám nárok na nemocenské dávky nevzniká, protože jste na „dovolené“.

  Pokud nejste zaměstnána – nebyla jste zaměstnána před narozením dítěte, nebo váš pracovní poměr během rodičovské dovolené skončil (třeba proto, že byl na dobu určitou), pak také nemáte nárok na nemocenské dávky, protože jste nezaměstnaná.

  Na nemocenské dávky, pokud jste nezaměstnaná, máte nárok jen v případě, že je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní od skončení posledního zaměstnání.

  Pokud jste zaměstnána, tak byste jedině musela ukončit rodičovskou dovolenou – zde ale záleží na tom, jestli s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud máte v zaměstnání nahlášenu rodičovskou dovolenou třeba do 3 roků dítěte, pak zaměstnavatel nemusí souhlasit s jejím předčasným ukončením.

  Po ukončení rodičovské dovolené byste pak nastoupila zpět do zaměstnání a tam pak klidně hned (v den nástupu do zaměstnání) zahájila pracovní neschopnost a vznikal by vám nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (za prvních 14 dní pracovní neschopnosti) a následně pak (od 15 dne pracovní neschopnosti) i nárok na nemocenské dávky.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď