Mateřská dovolená pro studentku

Otázka

Dobrý den, mám takový problém. Jsem studentkou 3. ročníku vysoké školy. V červnu, pokud vše zvládnu, bych tedy měla mít ukončené vzdělání.

Ráda bych poté pokračovala na dálkovou formu studia, jelikož denní bych s miminkem nejspíš nezvládla. Při studiu jsem měla mnoho brigád na DPP a jednu na zkrácený 20 hodinový úvazek, v něm plánuji setrvat až do porodu.

Případně bych na pár měsíců přešla na plný úvazek (termín mám v září).

Manžel pracuje už pár let v jedné firmě. Jaký budu mít nárok na Peněžitou pomoc v mateřství? Nebo mohu dostat pouze rodičovský příspěvek?

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Soňa T. 4 roky 1 Odpověď 513 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Abyste měla nárok na mateřskou (resp. na peněžitou pomoc v mateřství) musíte v době jejího případného zahájení splňovat příslušné podmínky.

  K zahájení čerpání PPM dochází v době 6 až 8 týdnů před porodem. Konkrétní datum si pak volíte sama po konzultaci s lékařem. Vzhledem k termínu v září by vám zahájení PPM vycházelo někdy na začátek srpna, možná už konce července.

  V té době musíte splňovat dvě podmínky. Obě se týkají účasti na nemocenském pojištění. Jednak je požadováno, abyste měla minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

  Nemocenské pojištění za vás odvádí zaměstnavatel. Při práci na DPP (dohoda o provedení práce) za vás zaměstnavatel platí sociální, zdravotní a nemocenské pojištění jen pokud je měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. Při práci na DPČ (dohodu o pracovní činnosti) za vás zaměstnavatel platí pojištění, jen pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 3000 Kč měsíčně.

  To, jestli jste během nějaké brigády za dobu studia měla účast na nemocenském pojištění, si můžete ověřit tak, že na výplatní pásce máte uvedeny srážky na sociální a zdravotní. Pokud se vám něco strhávalo, pak je pravděpodobné, že za vás zaměstnavatel odváděl i nemocenské pojištění.

  U studentek, které dokončí studium školy je zde pak ještě jedna věc – že se vám do oněch 270 dní nemocenského pojištění může započítat i doba studia – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32, odstavec 4:

  (4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

  a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

  Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM jste účastníkem nemocenského pojištění (jste zaměstnaná v zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

  Zde jen pozor na to že z práce na DPP nebo DPČ obvykle neplyne žádná ochranná doba.

  Pro vás by bylo každopádně nejvýhodnější, pokud byste před mateřskou pracovala několik měsíců na HPP – mimo jiné i proto, že výpočet výše PPM se provádí na základě příjmů v posledním zaměstnání před mateřskou – tedy pokud byste několik měsíců před mateřskou měla vyšší příjem, pak by to adekvátně ovlivnilo výpočet peněžité pomoci v mateřství.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď