Mateřská dovolená po skončení zaměstnání ve zkušební době

Otázka

Dobrý den,
byla jsem zaměstnaná od 2. 5. 2019 do 31. 1. 2020 u jedné firmy.

Potom jsem od 3. 2. 2020 nastoupila k jiné firmě, kde jsem v dubnu nastoupila nemocenskou.

Po 14 dnech pracovní neschopnosti se mnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, ale stále jsem v pracovní neschopnosti.

Přesně se mnou ukončil pracovní poměr 23. 4. 2020. Chci se dozvědět, zda mám nárok na mateřskou dovolenou?

Děkuji předem za odpověď

Vyřešeno
, , Alena F. 4 roky 1 Odpověď 360 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pro upřesnění, ve vašem případě – tedy v situaci, kdy váš pracovní poměr skončil ve zkušební době, a vy jste sice v pracovní neschopnosti, ale současně nezaměstnaná – se dost dobře nedá hovořit o mateřské dovolené.

  Mateřská dovolená jako taková, je dovolená, kterou vám dle zákoníku práce poskytuje zaměstnavatel v souvislosti s porodem a následnou péčí o narozené dítě. Pokud nejste zaměstnána, pak vám nemá kdo poskytovat dovolenou.

  Vy ale zřejmě máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM) což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Začíná v době před porodem (6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) a je vyplácena po dobu 28 týdnů (narodí se vám jedno dítě) nebo 37 týdnů (narodí se vám dvě děti). Peněžitá pomoc v mateřství a mateřská dovolená jsou zpravidla ve stejnou dobu, ale nejsou vzájemně podmíněny. Tedy můžete dostávat PPM, i když nebudete na mateřské dovolené (protože jste nezaměstnaná).

  To, jestli máte/nemáte nárok na „mateřskou“, záleží především na tom, kdy by mělo dojít k zahájení čerpání PPM (peněžité pomoci v mateřství) a také na tom, kdy bylo zahájeno vaše těhotenství.

  U PPM jsou totiž dvě rozhodující podmínky. Tou první je to, že v době jejího zahájení musíte být zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné době. Která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

  Druhou podmínkou je pak to, že v době poslední 2 roky, před zahájením PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Tato druhá podmínka by u vás zřejmě měla být bez problémů splněna. V prvním zmíněném zaměstnání jste byla 274 dní. Ve druhém pak 80 dní.

  Jsou zde 3 možnosti, podle toho, kdy jste otěhotněla:

  Pokud bylo vaše těhotenství zahájeno v době druhého zaměstnání, pak po jeho skončení „běží“ ochranná doba 80 dní (odpovídá délce posledního zaměstnání). Pokud by byla PPM zahájena v této ochranné době, tedy do 13. 7. 2017, pak nárok na PPM máte.

  Pokud těhotenství začalo již v době prvního zaměstnání (to které skončilo 31. 1. 2020), pak vzniká ochranná doba již z tohoto prvního zaměstnání. Ta by byla 180 dní.

  Pokud by ale těhotenství bylo zahájeno až po skončení posledního zaměstnání (po 23. 4. 2020), pak žádná ochranná doba není (resp. jen 7 dní od skončení zaměstnání). A nárok na PPM by vám nevznikal.

  Pokud vám tedy termín zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) vychází ještě v této ochranné době, pak nárok na PPM máte.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď