Kompenzační bonus podzim OSVČ – účetní

Otázka

Dobrý den, jsem účetní. Přerušená živnost od 1.1. – 25. 8. 2020. Evidence na úřadě práce. Činnost obnovena od 26. 8. 2020 a stále trvá.

Jelikož zpracovávám daňovou evidenci a některé provozovny z důvodu nařízení vlády byly uzavřeny a tím pádem nedodávají mi doklady. Klesl mi příjem o 80%.

Od 1. 11. 2020 jsem zaměstnaná a OSVČ mám jako vedlejší činnost. Mám nárok na podání žádosti o kompenzační bonus za určité období říjen a listopad???

Vyřešeno
, , Alena Jarkovská 5 měsíci 1 Odpověď 1204 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    Podle zákona 461/2020 Sb., který řeší podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo pracovníky na DPP, DPČ, či společníky malých s.r.o.), jsou zde v zásadě dvě hlavní podmínky.

    První je, že Vaše podnikatelská činnost byla přímo omezena některým opatřením proti epidemii koronaviru COVID. A to se na Vás nevztahuje, protože výkon práce účetní nebyl vládním (nebo jiným) zařízením přímo zakázán.

    (1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost bezprostředně zakázána nebo omezena opatřením podle § 1.

    Pak je zde druhá podmínka, že vaše podnikatelská činnost byla alespoň z 80% vyloučena, v důsledku nějakého zákazu/omezení vztahujícího se na odběratele služeb/zboží atd…

    Pokud je tato podmínka u Vás splněna, pak byste na kompenzační bonus nárok mít mohla mít nárok.

    Pozor jen na doplňující podmínku „nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli“.

    Osobně nevím, jak přesně a jestli by vůbec, by Finanční úřad toto vyhodnocoval. Laickým pohledem se může zdát, že zrovna účetní služby jsou jednou ze služeb, které by „mohlo být možné bez zásadních obtíží“ nabízet i někomu jinému.

    Prakticky je ale jasné, že nalezení nových klientů a zahájení spolupráce s nimi, je záležitost na delší dobu. Zákon je v tomto případě velmi vágní a jí nevím, jakou přesnou metodiku Finanční úřad používá, pro vyhodnocení tohoto bodu.

    (2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

    a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

    Tj. osobně bych se spíše přikláněla k tomu, že nárok na kompenzační bonus spíše splňujete. Jak to ale vyhodnotí Finanční úřad vám, ale pochopitelně neřeknu.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď