Kolik kalorií má jedno kilo tuku?

Otázka

Zajímalo by mě, kolik kalorií je jedno kilo tuku. Kolik kalorií musím spálit, abych zhubnula o jedno kilo? Hledala jsem v kalorických tabulkách, ale tam mají jen třeba vepřové sádlo apod. a to podle mě není to samé. Jak dlouho mám teda cvičit, abych zhubnula o jedno kilo?

Vyřešeno
Simona Č. 9 měsíci 1 Odpověď 665 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Zuzana Vlčková
  0

  Ano, máte pravdu v tom, že kalorie, které obsahuje například vepřové sádlo, nejsou srovnatelné s tím, kolik kalorií obsahuje jedno kilo tukové tkáně u člověka.

  Vepřové sádlo má 8 791 kalorií (kcal) na jedno kilo váhy (tj. 37 534 kilojoulů). Nejedná se ale o živou tkáň. Naopak prošlo tepelnou úpravou a obsahuje podstatně méně vody. O tom, kolik kalorií spotřebujte na spálení jednoho kila tukové tkáně u člověka, to tedy nic neříká.

  Množství kalorií v tukové tkáni, se ale dá poměrně jednoduše odvodit. Tuková tkáň obsahuje 85-87% samotného tuku. Dále je zde asi 10 – 15% vody a 2 – 3% bílkovin. Pokud budeme počítat průměrnou hodnotu, pak nám vyjde, že jedno kilo tuku (tukové tkáně) představuje u člověka cca 7700 kalorií (kcal), tedy 32 440 kJ.

  Pokud vám jde ale o to, kolik kalorií musíte spálit při cvičení, abyste zhubnula o jedno kilo váhy, pak je i tohle jen orientační údaj. Musíte brát do úvahy, že tělo nikdy nedokáže čerpat energii jen za spalování tuků. Maximum, kterého se dá při vhodné tepové frekvenci dosáhnout je cca 70% tuku na 30% sacharidů.

  Také je nutné brát do úvahy, že při cvičení se tuky spalují až po nějaké době (řádově cca po 20 minutách od začátku cvičení).

  Takže pokud například půjdete na dlouhou procházku rychlou chůzí (5km za hodinu), pak budete spalovat cca 0,067 kalorie za jednu minutu na jedno kilo vaší váhy.

  Pokud budete vážit např. 60 kilo, tak za hodinu to bude 241,2 kalorií. Tuky ale budete reálně spalovat jen asi 40 minut, tj. asi 160 kalorií. A jen část z toho by připadlo na tuk, zbytek by tělo čerpalo ze sacharidů. Pokud bychom počítali maximální hodnotu, tak by to bylo cca 110 kalorií z tuku za hodinu chůze.

  Takže na spálení jednoho kila tělesného tuku byste potřebovala cca 70 hodin chození (2 hodiny denně).

  Ale i tohle je dost zavádějící údaj. Nebere do úvahy i to, že po skončení fyzické aktivity spotřebováváte více kalorií. Při pravidelném pohybu se mění i množství svalové hmoty apod.

  Tj. nedá se jednoduše říct, že stačí každý den spálit 500 kalorií navíc (nebo sníst o 500 kalorií méně), abyste zhubnula o 0,5 kila za týden (resp. 2 kila za měsíc). Hubnutí není takto jednoduchá matematika.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď