Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Během pracovní neschopnosti (na neschopence) vám nemocenskou za prvních 14 dní platí zaměstnavatel (jedná se o náhradu mzdy od zaměstnavatele). Od 15 dne vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky (platí je stát, resp. ČSSZ).

  Náhrada mzdy za prvních 14 dní, kterou vám platí zaměstnavatel, se platí za neodpracované hodiny (směny). Náhrada mzdy se tedy neplatí za každý den (v těch prvních 14 dnech), ale jen za ty dny, kdy jste měla pracovat.

  Tj. pokud byste měla běžnou pracovní dobu 40 hodin týdně, a byla nemocná od pondělí, pak by vám měl zaměstnavatel za prvních 14 dní zaplatit 80 hodin.

  Pokud byste měla nerovnoměrně rozloženou pracovní dobu, měla naplánované směny na víkend nebo státní svátek, tak by vám za ně náležela i náhrada mzdy. Ta je vždy za konkrétní, skutečně zameškané hodiny.

  Náhrada mzdy za prvních 14 dní se vypočítává z průměrné hodinové (hrubé) mzdy. Podle výše hodinové mzdy se pak případně aplikují redukční hranice. Výsledná náhrada mzdy je ve výši 60% a je za konkrétní, neodpracované hodiny.

  Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky. Tam už je to trochu jinak. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den. Tedy včetně soboty, neděle nebo i státního svátku.
  Nemocenské dávky se vypočítávají z denního vyměřovacího základu (zjednodušeně je to vaše hrubá mzda vydělená počtem kalendářních dní v rozhodném období). Vy pak za 15 – 30 den dostáváte 60%, za 31 až 60 den máte 66% a od 61 dne pracovní neschopnosti dostáváte 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

  Pokud byste tedy byla nemocná celý kalendářní měsíc, pak za prvních 14 dní dostanete náhradu mzdy od zaměstnavatele (80 hodin – při rovnoměrném rozložení pracovní doby a týdenní pracovní době 40 hodin). A současně dostanete nemocenskou od státu za 16 kalendářních dní ve výši 60%.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď