Kdy končí nemocenské dávky

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat za jak dlouho, mne budou informovat, že mi končí nemocenské dávky. V lednu 2020 jsem byla 2 měsíce v pracovní neschopnosti.

Pak jsem nastoupila, ale bohužel od června 2020 jsem opět v pracovní neschopnosti z důvodu operace.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, jarmila strbova 3 roky 1 Odpověď 1131 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Obecně platí, že na nemocenské dávky můžete mít nárok až 380 dní. Viz paragraf 26, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

  § 26
  (1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

  Pokud se jedná o opakovanou pracovní neschopnost, pak záleží na tom, jak dlouho jste mezi dvěma pracovními neschopnostmi pracovala. Pokud je to alespoň 190 dní (což u vás asi nebude), tak se u druhé neschopenky počítá opět 380 dní. Pokud je mezi dvěma neschopenkami méně než 190 dní, pak se do těch 380 dní počítá i doba předchozí pracovní neschopnosti – opět viz paragraf 26:

  (2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

  Pokud jste byla od ledna dva měsíce v pracovní neschopnosti, a následně od opět od června, pak byste do konce roku (31. 12. 2020), měla vyčerpáno cca 280 dní (60 dní za předchozí pracovní neschopnost od ledna a cca 213 dní od začátku června do konce roku. Pokud jste neměla nějakou pracovní neschopnost i v roce 2019, pak by vám to vycházelo tak, že na nemocenské dávky byste mohla mít nárok až do začátku dubna 2021.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď