Jaké mám možnosti po skončení rodičovské

Otázka

Dobrý den, prosím Vás o radu.

Dne 2. 2. 2020 mi skončila rodičovská dovolená na druhé dítě (syn), kterému byli 2. 2. 2020 tři roky. 5. 2. 2020 jsem nastoupila zpět do zaměstnání (stejný zaměstnavatel, ale jiná pracovní pozice).

Syn nastoupil do školky, je velice často nemocný a zdravotní vyhlídky také nejsou úplně růžové

A já jenom očekávám od zaměstnavatele, kdy mi oznámí, že takhle to dál není možné.

Chtěla bych se proto informovat, jaké mám možnosti, kdybych dostala výpověď. Je také možné si vzít neplacené volno třeba na půl roku a u toho chodit na brigády?

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem

Vyřešeno
Ema K. 4 roky 1 Odpověď 323 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokusím se projít jednotlivé možnosti, které u vás připadají v úvahu:

  Výpověď od zaměstnavatele = zaměstnavatel vás nemůže propustit jen proto, že máte často nemocné dítě. Resp. toto nemůže být oficiálním důvodem pro výpověď. Zaměstnavatel vás ale pochopitelně může propustit třeba pro „nadbytečnost“ nebo i z jiného důvodu. Pak byste měla mít standardní výpovědní lhůtu 2 měsíce + odstupné (pravděpodobně na 3 měsíce, zde záleží na délce zaměstnání).

  Po skončení doby, za kterou vám náleží odstupné, pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po uplynutí výpovědní doby byste měla do 3 dnů zajít na Úřad práce. První tři měsíce by se vám podpora v nezaměstnanosti nevyplácela. Po uplynutí této doby byste ale měla nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti (resp. 5 měsíců je to pokud je vám méně než 50 roků). Výše podpory by se v tomto případě odvíjela od vaší průměrné (čisté) mzdy. První dva měsíce je to 65%, další dva je to 50% a zbytek doby už jen 45%.

  Druhou možností je pak to, že vy sama dáte výpověď, nebo se zaměstnavatelem uzavřete dohodu o ukončení pracovního poměru. V takovém případě by přímo ve výpovědi mělo být uvedeno, že dáváte výpověď/ukončujete pracovní poměr na základě ustanovení v paragrafu 5c, zákona o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.).

  V paragrafu 5c zákona o zaměstnanosti se řeší tzv. „vážné důvody“ pro ukončení zaměstnání. U vás by to konkrétně mohlo být:

  c) vážnými důvody důvody spočívající v

  1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,

  Pokud je dána výpověď ze strany zaměstnance (nebo uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru) bez uvedení vážného důvodu, tak je pak podpora v nezaměstnanosti nižší – po celou dobu jen 45%. Pokud se ale odkážete na vážné důvody, tak pak máte nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

  Další možností je pak to, že zaměstnavatele požádáte o poskytnutí neplaceného volna. Na poskytnutí neplaceného volna ale není žádný zákonný nárok, je to čistě na „dobré vůli“ vašeho zaměstnavatele.

  Během doby, kdybyste byla na neplaceném volnu, nedostáváte mzdu. Nemáte tedy povinnost platit daně nebo sociální pojištění (současně se vám ale tato doba nemusí počítat do nároku na důchod).

  I během neplaceného volna je ale povinnost platit si zdravotní pojištění. To za vás sice odvádí zaměstnavatel, ten ale může požadovat, abyste mu zdravotní pojištění, které za vás bude platit během neplaceného volna, uhradila. Můžete se ale nahlásit své zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 roků, a pak by za vás zdravotní pojištění platil stát (nemusel by ho tedy platit zaměstnavatel nebo vy).

  Pokud byste nebyla zaměstnaná a neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti (a nebyla vedená na úřadu práce), tak je zde ještě možnost, abyste se u své zdravotní pojišťovny nahlásila jako osoba pečující o dítě do 7 roků. Pak se nemusíte starat o zdravotní pojištění. Jako osoba pečující o dítě můžete chodit i na brigády – maximální výše příjmu je ale třeba u DPP 10000 Kč. Současně pak nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 92 hodin měsíčně.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď