Jak se počítá podpora na rizikovém těhotenství

Otázka

Dobrý den,

Jsem doma na neschopence na rizikovém těhotenství. V práci mám smlouvu na dobu určitou, která by mi měla na konci měsíce skončit a pochopitelně mi ji určitě neprodlouží. Takže pak budu nezaměstnaná.

Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a z čeho by se počítala, když jsem teď už víc než dva měsíce na neschopence?

To by se to počítalo z nemocenské, co mám kvůli rizikovému těhotenství? Nebo z výplaty, co jsem měla před neschopenkou?

Děkuji za radu

Vyřešeno
, , Jarka K. 3 roky 1 Odpověď 316 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud jste v pracovní neschopnosti a skončí vám pracovní poměr na dobu určitou, tak vám tím ale nevznikne „automaticky“ nárok na podporu v nezaměstnanosti. Během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. A také není možné, abyste dostávala jak nemocenské dávky, tak i podporu v nezaměstnanosti.

  Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25:

  (2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

  a) je uznána dočasně neschopnou práce,

  To, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, nemá na probíhající neschopenku žádný vliv. Pokud i nadále trvají důvody, na základě kterých vám lékař vystavil neschopenku, tak budete v pracovní neschopnosti i po skončení zaměstnání.

  Nic se nemění ani na výši nemocenských dávek, které jste nyní dostávala. Ty budete mít i po skončení zaměstnání ve stejné výši, jako dříve.

  Na podporu v nezaměstnanosti byste mohla mít nárok jen v případě, že by u vás došlo k ukončení neschopenky (rizikového těhotenství). Pak byste měla do 3 dnů od ukončení neschopenky zajít na Úřad práce a mohl by vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ale až po ukončení neschopenky.

  Pokud splňujete obecné podmínky pro nárok na podporu – tj. minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky (resp. doba účasti na důchodovém pojištění), pak byste měla nárok na podporu.

  Její výše by se odvíjela od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Doba na neschopence a nemocenské dávky by se do výpočtu podpory v nezaměstnanosti nijak nezahrnovali. Vycházelo by se jen ze skutečného příjmu za odpracovanou dobu.

  Takže můžete být i nadále (do porodu, do začátku mateřské) na neschopence a dostávat nemocenské dávky, nebo neschopenku ukončit a jít si na Úřad práce pro podporu. Oboje současně nejde.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď