Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kdy je nárok na rizikové těhotenství? , Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Neschopenka při rizikovém těhotenství , Podpora po skončení práce na dobu určitou , Podpora po skončení zaměstnání 2024 , Výpočet mateřské po skončení zaměstnání , Výpočet PPM po rizikovém těhotenství , Z čeho se počítá mateřská po skončení zaměstnání
Jak se počítá podpora na rizikovém těhotenství
Otázka
Dobrý den,
Jsem doma na neschopence na rizikovém těhotenství. V práci mám smlouvu na dobu určitou, která by mi měla na konci měsíce skončit a pochopitelně mi ji určitě neprodlouží. Takže pak budu nezaměstnaná.
Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a z čeho by se počítala, když jsem teď už víc než dva měsíce na neschopence?
To by se to počítalo z nemocenské, co mám kvůli rizikovému těhotenství? Nebo z výplaty, co jsem měla před neschopenkou?
Děkuji za radu
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky, Podpora v nezaměstnanosti
4 roky
1 Odpověď
428 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud jste v pracovní neschopnosti a skončí vám pracovní poměr na dobu určitou, tak vám tím ale nevznikne „automaticky“ nárok na podporu v nezaměstnanosti. Během neschopenky, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. A také není možné, abyste dostávala jak nemocenské dávky, tak i podporu v nezaměstnanosti.
Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25:
To, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, nemá na probíhající neschopenku žádný vliv. Pokud i nadále trvají důvody, na základě kterých vám lékař vystavil neschopenku, tak budete v pracovní neschopnosti i po skončení zaměstnání.
Nic se nemění ani na výši nemocenských dávek, které jste nyní dostávala. Ty budete mít i po skončení zaměstnání ve stejné výši, jako dříve.
Na podporu v nezaměstnanosti byste mohla mít nárok jen v případě, že by u vás došlo k ukončení neschopenky (rizikového těhotenství). Pak byste měla do 3 dnů od ukončení neschopenky zajít na Úřad práce a mohl by vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ale až po ukončení neschopenky.
Pokud splňujete obecné podmínky pro nárok na podporu – tj. minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky (resp. doba účasti na důchodovém pojištění), pak byste měla nárok na podporu.
Její výše by se odvíjela od vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Doba na neschopence a nemocenské dávky by se do výpočtu podpory v nezaměstnanosti nijak nezahrnovali. Vycházelo by se jen ze skutečného příjmu za odpracovanou dobu.
Takže můžete být i nadále (do porodu, do začátku mateřské) na neschopence a dostávat nemocenské dávky, nebo neschopenku ukončit a jít si na Úřad práce pro podporu. Oboje současně nejde.