Hmotná nouze a příspěvek na bydlení

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co mám dělat v případě, že jsem bez práce a bydlím sám.

Na sociálce mi byl přiznán příspěvek na bydlení a hmotná nouze. Bohužel můj nájem činí 7800,- a výše obou dávek cca 6800,- Kč

Co mám dělat, když nemám žádný příjem a z dávek nemám ani na nájem. Mám si žádat znovu?

Děkuji za radu.

Vyřešeno
, , , Leoš K. 4 roky 1 Odpověď 372 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Co se týká dávek pomoci ve hmotné nouzi, tak zde se vychází z toho jaké je vaše životní (nebo existenční minimum). Životní minimum pro jednotlivce je na začátku roku 2020 ve výši 3410 Kč, existenční minimum je 2200 Kč.

  Pokud u vás v poslední době nedošlo k nějaké změně – takové že by vstup pro výpočet výše dávek pomoci ve hmotné nouzi byl jiný než v době, kdy vám byly přiznány, tak asi nemá žádný reálný smysl obracet se na ÚP. Pokud nedošlo k nějaké změně, tak by výsledek výpočtu výše dávek byl stejný, jako to co už máte.

  Obdobné je to i u příspěvku na bydlení. Jeho výše se odvíjí od toho, jaké jsou vaše příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí, od toho jaké doložíte náklady na bydlení. Také záleží na počtu osob, které v daném bytě bydlí (sdílí společnou domácnost) a také na velikosti města/obce.

  Současně to ale u příspěvku na bydlení funguje tak, že i když doložíte nějaké vysoké náklady na bydlení, tak vám jsou proplaceny maximálně normativní náklady na bydlení. V zákoně je definováno určité maximum – kolik by měly být náklady na bydlení.

  Je zde ale jedna věc, od začátku dubna 2020, dojde ke zvýšení životního a existenčního minima. Od 1.4.2020 se životní minimum zvýší cca o 13%.

  Nově bude životní minimum 3860 Kč (o 450 Kč více). Podobně se zvyšuje i existenční minimum na 2490 Kč (o 290 Kč).

  Toto zvýšení bude mít určitě vliv na výpočet dávek hmotné nouze (na základě životního a existenčního minima je stanovena částka na živobytí). Bude to mít i vliv na výpočet výše příspěvku na bydlení.

  Tj. od dubna by se mohla výše dávek, které pobíráte změnit. Také mě napadá, že kromě příspěvku na živobytí a příspěvku na bydlení je zde ještě jedna sociální dávka. A to doplatek na bydlení. Na ten byte možná mohl mít nárok. Zkuste se tedy obrátit na „svůj“ Úřad práce a informovat se.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď