Dovolená v době karantény kvůli koronaviru COVID

Otázka

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda když jsem v karanténě, kterou mi nařídila hygiena, mohu si na tyto dny vybrat dovolenou, místo toho, abych si nechala psát neschopenku.

Nebo musí být vypsaná neschopenka. Samozřejmě za dodržování pravidel karantény.

Děkuji moc

Vyřešeno
, , Veronika 3 roky 1 Odpověď 1206 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  To, že vám hygienická stanice nařídí izolaci (karanténu) a to, že vám praktický lékař na tuto dobu vystaví neschopenku (z důvodu karantény), jsou v zásadě dvě zcela různé věci.

  Je poměrně běžné, že řada lidí se domluví se zaměstnavatelem, a po dobu nařízené karantény, dále pro zaměstnavatele pracují v režimu home-office.

  Pak jsou sice také v karanténě (izolaci), ale neschopenka se jim nevystavuje, a oni dál pracují a dostávají výplatu.

  Pokud je pro vás finančně výhodnější, vzít si na dobu karantény (izolace) dovolenou, kde dostanete více peněz než při neschopence, pak je to možné. Nic vám v tom nebrání.
  Dovolená to pro vás ale bude pochopitelně jen ve smyslu toho, jak dostanete tuto dobu proplacenou od zaměstnavatele.

  Bez ohledu na to, jestli jste během nařízené karantény (izolace), na „dovolené“, na neschopence, nebo dále pracujete v režimu home-office, máte povinnost dodržovat všechny podmínky a pravidla pro karanténu.

  Mezi ně patří například zákaz chození ven – s výjimkou nezbytně nutné návštěvy lékaře, nákup v lékárně, nákup základních potravin, venčení psa apod. – pokud to nemůžete zajistit jinak, pak je to možné, ale jen s respirátorem a v omezeném, minimálním rozsahu. A další omezení spojená s karanténou (izolací).

  Je to tedy na vás. Pokud ve vašem zaměstnání není možná práce na home-office, a pokud je pro vás výhodnější vzít si dovolenou (než neschopenku), pak vám v tom nic nebrání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď