Dotaz na insolvenci – příspěvek na bydlení a přídavek na děti

Otázka

Dobrý den, mám dotaz, splácím za bývalého přítele půjčku, která mi je bohužel sražena ze mzdy.

Část je již zaplacená, ale když započítám i soudní výlohy a úroky s prodlení, pořád to činí asi 380.000 Kč. Je mi sráženo okolo 5000 tisíc měsíčně. Zvažuji o insolvenci.

Mám dvě děti v péči a ke svému platu pobírám příspěvek na bydlení a přídavek na děti.

Zajímalo by mě, zdali i tyto příjmy mi insolvenční správce vzal, anebo by se nadále srážely jen částky ze mzdy

Moc děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Veronika M. 4 roky 1 Odpověď 2597 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  O oddlužení u soudu (insolvenci) si můžete případně požádat. Příjem máte dostatečně vysoký na to, abyste byla schopná platit minimální splátky. Podle výše příjmu se domnívám, že byste měla mít možnost využít i oddlužení jen na 3 roky (namísto běžné varianty na 5 roků). Podle udávané výše příjmu, byste měla být schopná splatit min. 60% dluhu za 3 roky.

  Pozor ale na to, že v případě insolvence jsou prováděny vyšší srážky, než když se jedná o běžnou exekuci z důvodu nepřednostní pohledávky.

  Jen pro srovnání, píšete, že máte dvě děti a řekněme, že máte čistou mzdu 28000 Kč. Při „obyčejné“ exekuci vám budou strhávat 5015 Kč a ze mzdy vám zůstane 22 985 Kč. Při srážkách v insolvenci by vám strhávali 10 030 Kč a zůstávalo by vám 17 970 Kč.

  Pokud dostáváte nějaké sociální dávky – tedy především přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení, pak se o ně bát nemusíte. Zrovna tyto dvě sociální dávky patří mezi ty, které vám nemohou být z důvodu exekuce nebo insolvence „zabaveny“.

  U příspěvku na bydlení jsou srážky z důvodu exekuce/insolvence úplně vyloučeny. Je to totiž účelově vyplácená sociální dávka, která má sloužit pouze na úhradu nákladů na bydlení. Její exekuce by nedával smysl. Příspěvek na bydlení se z tohoto pohledu nedá považovat za příjem.

  U přídavků na dítě jsou sice možné srážky – alee jen v omezeném okruhu případů. Vzhledem k tomu, že přídavek na dítě je příjem dítěte (sice jej za nezletilé dítě vyřizujete vy a také ho pak „utrácíte“, ale stále je to příjem dítěte), pak by srážky (exekuce) na tyto přídavky byla možná jen, kdyby se jednalo o dluh dítěte.

  Takže ani v případě exekuce, ani insolvence nemohou být přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení nějak postiženy srážkami.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď