Co mám dělat – kontakt s nakaženým koronavirem

Otázka

Dneska jsem se v práci dozvěděla, že na včerejším jednání byl kolega, kterému udělali pozitivní test na koronavir. Několik nás z práce poslali domů, že máme počkat, až se nám ozvou z hygieny.

Zkouším najít nějaké informace o tom, co mám dělat, když jsem byla v kontaktu s člověkem pozitivním na COVID, ale je to často dost protichůdné. Mohu chodit ven? Se psem, do obchodu? Co třeba manžel? Musím být zavřená jen v jedné místnosti? Mohu pracovat na home office? Nevíte náhodou, jak to chodí?

Vyřešeno
, Olga H. 3 roky 1 Odpověď 9648 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Zuzana Vlčková
  1

  Pokud se dostanete do kontaktu s člověkem, který má pozitivní test na koronavirus (COVID 19), pak je určitě nutné kontaktovat praktického lékaře a/nebo krajskou hygienickou stanici.

  To už u vás zřejmě proběhlo (předpokládám, že právě hygiena nařídila, aby vás z práce poslali domů).

  Během krátké doby by vás měli kontaktovat a domluvit se s vámi na provedení testu. Na ten buď přijedou k vám domů, nebo můžete zajet na příslušné místo (pouze osobním autem, neměla byste cestovat MHD).

  Určitě byste nyní měla nosit preventivně roušku, používat dezinfekci a také omezit kontakt s rodinnými příslušníky.

  Pokud jste přišla do rizikového kontaktu s nakaženým koronavirem, pak se u vás musí provést dva testy s odstupem 14 dní. A mezi tím byste měla být v domácí izolaci.

  Během následujících 14 dní tedy musíte zůstat doma – žádné vycházky ven, venčení psa, chození do obchodů apod. Při nedodržení zákazu chodit ven, hrozí i pokuta až 3 milióny korun

  Doma byste měla udržovat odstup od rodinných příslušníků – pokud je to možné. Určitě je potřeba používat roušku a dezinfekci. Týká se například i použití společné toalety (ta by se měla po použití dezinfikovat) nebo koupelny.

  Rozhodně nepoužívat stejné nádobí a jiné věci, kde by se mohl koronavirus přenést kontaktem. Pravidla pro to, co dělat v domácí izolaci, pokud je zde více lidí a jen jeden má koronavirus (nebo je u něj riziko, jako u vás), jsou spíše doporučující. Záleží i na tom, jaké jsou reálné možnosti ve vaší domácnosti. Například v garsonce asi jen těžko budete mít oddělenou místnost.

  Pokud u vás bude první test negativní, tak stejně musíte zůstat v domácí izolaci ještě 14 dní. To proto, že inkubační doba může být 5 – 21 dní (nejčastěji se příznaky projeví do 14 dní).

  Pokud byste měla pozitivní test, tak budou automaticky testováni i všichni, se kterými jste do kontaktu přišla i vy. Tj. do domácí izolace by šel i váš manžel a všichni ostatní, se kterými jste byla v bližším kontaktu od zmíněného jednání s nakaženým kolegou.

  Pokud ale budete mít negativní první test, tak se manžel bere jako zdravý, bezrizikový člověk a může normálně chodit do práce, nakupovat atd.

  Za 14 dní by vám měli udělat druhý test (opět za vámi případně přijedou). Výsledek dostanete za 1 – 3 dny. Pokud i druhý test bude negativní, tak bude domácí izolace ukončena, a vy můžete jít do práce.

  Co se týká práce, tak se se zaměstnavatelem na těch 14 dní můžete domluvit na home office. Pokud to není možné, tak máte případně nárok na klasickou neschopenku z důvodu karantény.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď