Co dál po skončení rodičovské?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnosti co dál po rodičovské dovolené (bez ohledu na finance – zabezpečí nás z větší části manžel). Mám štěstí na flexibilního zaměstnavatele, který má o mne zájem.

V létě bude mít dítě tři roky a od září by mohlo nastoupit do školky. Já bych tedy mohla nastoupit na zkrácený úvazek do práce (ale často bych akutně chyběla na paragraf OČR kvůli onemocnění dítěte, nebo jeho staršího sourozence, což v našem provozu na směny je problém).

Nebo se nahlásit jako žena v domácnosti, do práce chodit nepravidelně na dohodu o provedení práce (max. 300hod ročně, ale nepočítá se to jako odpracovaná doba do důchodu, měla bych od státu zdravotní pojištění).

Nebo od letoška platí, že bych si mohla prodloužit rodičovskou dovolenou do čtyř let věku dítěte, i když jej dám do školky? A opět bych mohla do práce nepravidelně na dohodu o provedení práce (max. 300hod ročně, od státu bych měla soc. i zdravotní pojištění a počítá se to do důchodu?).

Nejsem si jistá, zda jsem si to nastudovala správně. Prosím o názor odborníka, má některá z variant nějaké zásadní výhody, či nevýhody?

Předem moc děkuji a přeji hezký den.

Vyřešeno
, Dita S. 4 roky 1 Odpověď 412 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud byste nastoupila zpět do zaměstnání, byť na zkrácený úvazek, tak máte standardní nárok na čerpání OČR – to vám zaměstnavatel nemůže zakázat a ani to nesmí být důvodem Vašeho případného propuštění ze zaměstnání. Mám osobně za to, že většina rozumných zaměstnavatelů u žen, které mají malé děti, tak nějak musí předpokládat, že budou čas od času doma s dítětem.

  Tato varianta je asi nejvýhodnější s ohledem na to, že jako zaměstnance vás nejvíce chrání i zákoník práce. Máte nárok na dovolenou, placenou neschopenku. Měla byste i snáze nárok na další mateřskou, pokud byste plánovala další dítě.

  Pokud byste se nevracela do zaměstnání, tak si můžete prodloužit čerpání rodičovského příspěvku až do 4 roků dítěte – to je nutné provést včas, čím později to uděláte, tím pak bude nižší vyplácený rodičovský příspěvek. Po dobu vyplácení rodičovského příspěvku (maximálně do 4 roků dítěte) za vás stát hradí zdravotní pojištění.

  Zde jen pozor na to, že si sice prodlužujete rodičovský příspěvek, ale nejedná se o prodloužení rodičovské dovolené. Ta je maximálně do 3 roků. Pak byste musela se zaměstnavatelem řešit buď ukončení pracovního poměru, nebo ho požádat o poskytnuté neplaceného volna na ten 1 rok. Neplacené volno vám ale zaměstnavatel nemusí poskytnout „automaticky“ – je to jeho dobrovolné rozhodnutí.

  Dítě by mohlo normálně chodit do školy – není zde omezení. Omezení návštěvy školky/jeslí ve vztahu k rodičovskému příspěvku je pouze u dětí do 2 roků.

  Pokud byste ukončila zaměstnání, tak byste pak mohla být nějakou dobu na ÚP – prvních 5 měsíců byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. A i po jejím skončení byste mohla být dále vedená na ÚP. Za tu dobu za vás stát hradí zdravotní pojištění.

  Na ÚP byste sice musela „předstírat“ že si hledáte práci, ale ono to většinou není nijak „žhavé“. Během doby, co byste dostávala podporu, nesmíte mít žádnou brigádu/přivýdělek. Po skončení podpory pak můžete mít brigádu – maximální výše příjmu je 7300 Kč měsíčně. A pouze formou práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Práce na DPP na Úřadu práce není možná.

  Nebo se můžete u Vaší zdravotní pojišťovny nahlásit, že jste osoba pečující o dítě – pak je ale omezena návštěva školky na maximálně 4 hodiny denně. Na brigády byste mohla chodit, u DPP by to muselo být pod 10000 Kč měsíčně.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď