Blokace účtu – exekutor mě o tom neinformoval

Otázka

Dobrý den,

exekutor mi zablokoval účet, ale nijak jsem o tom nebyla informovaná.

Chci se zeptat, zda když pobírám pouze důchod po tatínkovi 5700 Kč, zda i tuto částku mohu jednorázově vybrat?

Děkuji

Vyřešeno
Petra Š. 4 roky 1 Odpověď 713 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Jan Beneš
  0

  To, že vám exekutor nechal zablokovat bankovní účet, a vy k tomu zatím nemáte žádné vyrozumění, je běžný postup. Jedná se o to, že exekutor nejprve kontaktuje banku s požadavkem na blokaci účtu. A až následně informuje dlužníka.

  Je to z toho důvodu, že pokud by exekutor nejdříve informoval dlužníka, tak je vysoká pravděpodobnost, že by dlužník z bankovního účtu vybral všechny peníze a tím by se opatření exekutora zcela minulo účinkem.

  Je tedy pravděpodobné, že byste během následujících dní měla obdržet informace od exekutora (tedy pokud se zdražujete v místě trvalého bydliště/přebíráte si tam poštu).
  Při exekuci na účet v bance platí, že máte nárok na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima. Tento výběr je možné uskutečnit pouze jednou za celou dobu trvání exekuce (základní doba blokace bankovního účtu je 6 měsíců, může ale být i opakovaně prodloužena).

  Výše životního minimum jednotlivce je od 1. 4. 2020 ve výši 3860 Kč. Za běžných podmínek tedy můžete provést jednorázový výběr ve výši 7720 Kč.

  V souvislosti s epidemií koronaviru ale současně došlo ke zvýšení nezabavitelné částky, při exekuci na účet. Až do konce roku – do 31. 1. 2020, můžete požadovat do banky až čtyřnásobek životního minima, tj. 15 440 Kč.

  Je pravděpodobné, že společně s blokací účtu vám banka nechala zablokovat i platební karty. Není tedy možné tuto částku vybrat z bankomatu.

  Budete se muset obrátit na pobočku své banky a zde si požádat o tento jednorázový výběr.

  Většina bank na to má nějaký formulář, dá se zpravidla najít i na webových stránkách banky.
  Takže se tam podívejte nebo si zajděte na pobočku.

  Výběr částky dvojnásobku životního minima z bankovního účtu při exekuci je pochopitelně možný pouze za předpokladu, že na bankovním účtu máte dostatečný zůstatek. Pokud byste tam měla méně peněz, třeba jen oněch zmiňovaných 5700 Kč, pak si můžete vybrat jen tuto částku.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď